Вівторок, 19.03.2024, 11:11

Оцініть наш сайт

Бібліотека-філія с.Масевичі

Історія села

З історичних джерел відомо, що село Масевичі вперше згадано у 1503 році, як село, сама назва якого походить від того, що на той час, люди масово йшли працювати в районний центр на гуту (тепер скляний завод).
       Вже в 1915 році в селі Масевичі нараховувалося 75 дворів і проживало 505 чоловік населення.
       В 1918 році в селі Масевичі було проголошено радянську владу. Люди жили бідно, працювали важко.
       У 1940 році утворилась Масевицька сільська рада, яка розміщувалася у будинку, який був побудований у центрі села. Першим головою Масевицької сільської ради був Васильчук Кирило Васильович. Людина вольова, смілива, розумна хоча за освітою був не грамотний. При голові був помічник, який вів усю документацію сільської ради.
     У липні 1941 року село захопили німці. Зруйнували все. 70 чоловік було вивезено у Німеччину. Населення села піднялося на боротьбу з німецько-фашистськими окупантами. На фронті воювало 24 чоловіки, 12 з них були удостоєні високих нагород.
       Багато масевчан ішло в партизанський загін імені Медведєва, який було створено біля села Карпилівка. В партизанський загін приїздив Кузнєцов Микола Іванович.
       У грудні 1943 року село Масевичі звільнено від німецько-фашистських окупантів. Почалася відбудова народного господарства. Була відкрита початкова школа.
У 1949 році було організовано місцевий колгосп імені Ватутіна. Першим головою колгоспу був Ільчук Петро Федорович.
       У 1956 році - було створено первинну партійну та комсомольську організації, секретарем якої був Примак Василь Ілліч. Перший секретар комсомольської організації - Крупенко Адам Маркович.
       У 1963 році колгосп імені Ватутіна було перейменовано у колгосп "Більшовик". Сільське господарство набуло піднесення. Виконувалися і перевиконувалися господарські плани. Перемога колгоспного ладу відкрила трудовому селянству шлях до заможного і культурного життя. Час мінявся. Так у 1980 році з південної сторони села прокладено широку асфальтову дорогу Київ-Ковель-Варшава. Вимоги часу потребували змін. Зростало населення. Створювалися молоді сім'ї. Споконвічною мрією населення села Масевич була мрія про новий дитячий садок. У 1984 році було збудовано дитячий садок "Сонечко" на 90 місць, який наповнився дитячим сміхом. Очолює дитячий садок Пахнюк Ольга Іванівна. Господарство розвивалося, йшло вперед, вимагало нових змін.
       У 1988 році збудовано комплекс молочно-твариницьких приміщень. Почали більше розводити молочно-м'ясну велику рогату худобу, свиней, коней. Жителі села Масевичі працювали на славу. П'ятдесят кращих колгоспників села були нагородженні медалями "За доблесну працю" - 12 колгоспників удостоєні високих нагород.
     24 лютого 1992 року колгосп "Більшовик" реформовано у пайгосп "Полісся", а з 18 грудня 1999 року на виконання Указу Президента України "Про прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.1999 року перейменовано в сільськогосподарське приватне підприємство "Мрія", яке очолив Трохимчук Іван Мусійович.
       На території ради встановлено обеліск воїнам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни.
     В селі Масевичі є молитовний будинок християн віри Євангельської та в районні урочища "Криничка" побудований монастир.
       До історичних пам'яток відноситься лісове урочище "Дуброва", де десятками гектарів тягнуться дубові насадження, а в урочищі "Грабовка" в низинних місцях, де проходить лісова дорога розвелось поселення бобрів.
       В Маcевичах працюють: Будинок культури, відкритий у 1969 році. Першим директором сільського будинку культури був Ільчук Петро Юхимович. В даний час директором СБК працює Трохимчук Любов Федорівна;
        Сільська бібліотека заснована в січні 1949 року розміщена була у старій сільській хаті, яка була відведена під клуб. Першими бібліотекарями у той час працювали Ничипорчук Степан та Лозян Анастасія.
       На даний час завідує бібліотекою провідний бібліотекар Мартинюк М.Т.;
     Працює Масевицька ЗОШ І-ІІІ ступенів. Історія Масевицької школи починається з грандіозних перетворень, які відбулися в селі Масевичі. Територія села знаходилась під владою панської Польщі до 1 вересня 1939 року.
       В селі існувала школа, яка розміщувалася в дядьківській хаті. В ній навчалося 15 дітей. Навчали в школі польською мовою. Вчив дітей учитель-поляк Бартвінській. Обов'язковим шкільним предметом був Закон Божий.
       З 1946 року в селі Масевичі працювала школа по ліквідації неписьменності.
     1957 році було побудовано нову школу на шість класних кімнат, на початку працювало шість вчителів, класів було п'ять, в них - сто двадцять четверо учнів. Матеріальна база школи була дуже слабка. В 1973 році добудовано чотири класні кімнати, спортивний зал і їдальня. Тепер в школі працює більше двадцять вчителів. Очолює педколектив директор школи Будзіло Євгенія Юхимівна;
       Працює ФАП - історія сільського медпункту почалася саме в сільській хаті, яка належала Лящук Олені Левківні. У 1956 році на роботу була направлена Раїса Степанівна Драгончук, яка працювала на три села. У 1964 році медпункт був переведений в окремий будинок, у цьому ж році медпункт перейменовано на фельдшерсько-акушерський пункт, де знаходиться і тепер.
     У 1967 році на роботу зав. фельдшерсько-акушерським пунктом в село Масевичі була направлена на роботу Панько Марія Іллівна.
       Поряд з Марією Іллівною були добросовісні працівники - це акушерка Ничипорчук Марія Кіндратівна та санітарка Ільчук Параска Кіндратівна. Марія Іллівна пропрацювала зав. ФАПом до пенсійного віку. В даний час зав. ФАПом працює Панько Олександр Миколайович.
       Працює православна церква: "Святого Миколая Чудотворця". За невеликий проміжок часу зведена ця окраса Масевич - 4 роки. З посмішкою згадує нині колишній Масевицький сільський голова Олексій Волевач свою витіювату затію шестирічної давнини - побудувати церкву у своєму селі. За допомогою своїх однодумців та односельчан, земляків та всіх небайдужих людей: в селі, районі, в області - вдалося створити-побудувати дивовижно красиву церкву і назвати її іменем Святого Миколая Чудотворця.
       В селі Масевичі існує громада української православної церкви в честь Ікони Божої Матері "Живоносне джерело" (чоловічий монастир). Настоятель Ігумен Феофан Федюкевич в народі Федюкевич Феофіл Адамович. Збудований монастир в 1999 році.

В селі є община Євангельських християн баптистів, яка нараховує в своєму складі 70 чоловік, молитовний будинок, збудований у 1994 році. Пресвітер Кибукевич Онисій Юхимович. Незважаючи на різновидність віроісповідування відсутні будь-які протистояння чи конфронтації між віруючими.
       В галузі сільськогосподарського виробництва на території сільської ради розташоване приватне підприємство "Мрія", в користуванні якого є на правах оренди всього 1,454 га землі, в тому числі орної - 87,9 га. Працює всього 85 чоловік. У приватному підприємстві "Мрія" добре працює машинно-тракторний парк. Керує - Михайло Рацкевич. Трактористи виконують плани сільськогосподарських угідь.
       Масевицьке лісництво - одне з підрозділів Рокитнівського державного лісового господарства, яке займає лощу 61,82 га. Розподілено на дві дільниці, які поділено на 62 квартали. В лісництві працює 41 чоловік, з них 10 лісників. Лісництво славиться своїми трудовими досягненнями. Протягом 35 років в лісництві пропрацював Бричка Василь Федорович, який удостоєний звання заслужений лісовод України.
       На території Масевицького лісництва знаходиться державні заказники місцевого значення "Боброві", яке займає 150 га, а також державний заповідник урочище "Дуброва", дубовий ліс на площі 16 га. Очолює лісництво Трохимчук Михайло Іванович.
       Райавтодор - утворений у 1953 році. Працює 45 чоловік, очолює колектив Богданець Федір Миколайович, член виконкому, земельна площа становить 24,8 га.
     ВАТ Рокитнівська АТП - 15646 на якому працює 60 чоловік. Підприємством виконаних робіт, надано послуг товарообороту 623,2 тис. грн., питома вага 1,4 %. Очолює підприємство Ющук Юрій Іванович.
       Управління механізованих систем має за собою закріплену землю площею 8,81 га. За ним закріплено 640 км каналів, 480 гідроспоруд, 7 насосних станцій, 2 водосховища і 4 ставки. Працює всього 72 чоловіки.
       З 1994 року на території ради функціонує фермерське господарство, яке має в своєму розпорядженні 12,7 га землі. Фермер -Шульжик Мартин Петрович.
     З 2000-2001 рік утворилось біля сто господарств, які працюють на своїх пайових ділянках.
       Торгівельне обслуговування. На території Масевицької сільської ради відкрито більше дев'яти торгових точок. Дві торгові точки державної власності, в яких працює два чоловіки.
     В цілому у малому підприємництві зайнято в селі Масевичі 31 чоловік.
     На території сільської ради працює фірма "Граніт ЛТД", яку очолює Смик В.С.
       Побутове обслуговування. На території сільської ради діє будинок побуту, який проводить пошив одягу, приймає замовлення на виготовлення столярних виробів, здійснює ремонт побутової техніки.
       На території ради працює підприємець по ремонту автомобілів
та іншої техніки. Це Богдашенко Антон Іванович.
       Час не стоїть на місці. Кожен день приносить щось нове залишаючи нинішній день для історії. Міняються люди, державні устрої, людські захоплення та уподобання. Та завжди головним пріоритетом є праця. Саме за тим, як людина ставиться до роботи, як її виконує, визначають її головну суть. Людина працелюбна відповідальна за свою справу - завжди в пошані. Саме такі люди і творять історію села сьогодні.